3. 3. 2012 Hustopečská chasa představila pásmo kroužku lidových zpěvů a tanců:
Ve dnech 22. – 25. 2. Gymnázium T. G. Masaryka hostilo delegace z partnerských škol v rámci projektu Comenius „Landcapes of Europe“. Z různých koutů Evropy přiletěly delegace z Portugalska, Itálie, Polska, Turecka aj. Po několik dní poznávaly krásy naší země, kraje i města. V sobotu, na úplný závěr, proběhl v Hotelu Centro ukončovací ceremoniál. Naše chasa byla pro tuto událost již při oslavách na sv. Václava pozvána, aby ukázala světu, jakým kulturním bohatstvím se dovedeme my Hustopečští pyšnit.
To bylo něco pro nás. Bezprostředně na to jsme se vrhli do nacvičování pásma, podobně jako je tomu v šakvickém souboru Hanýsek, nebo němčičském Krúžku. Týden co týden to znamenalo oběť nedělního odpoledne pro bezmála dvacet našich krojovaných. Jak se překulily Vánoce, čas se nenávratně krátil a přípravy nutně musely finišovat. Bylo potřeba zajistit cimbálku a nacvičit s ní představení naživo. O tom mít do čeho obléct šestnáct vystupujících ani nemluvě…
Nadešla sobota odpoledne a začal jsem si leštit krojové boty. Pak přišlo na vypranou košulu. A tak i s dalšími součástmi kroje, než jsem stál připraven k odchodu. Ještě dávku odvahy a za chvíli už jsme všichni byli v „plné polní“ nastoupení vstříc dalším okamžikům…
V 17:00 hodin proběhla úvodní řeč, po které spustila cimbálka. My se museli seřadit a přijít za hudby na parket. Adrenalin stoupal, očekávání byla velká. Cimbálová muzika Rivus ze Svatobořic-Mistřína byla naladěna, my nachystáni; představení lidových tradic v hustopečském podání mohlo začít…
Místní krojovaní předvedli před bezmála stovkou přihlížejících salvu šesti tanců. Došlo jak na párové tance jako jsou skočná či vrtěná, tak i ryze pánské, tj. verbuňky a dámské – karičky. Celé představení mělo spád a nechalo oko diváka objevovat stále nové a nové taneční prvky. Takřka bezchybný set si vysloužil značný ohlas příchozích, kteří nás odměnili hlasitým potleskem. Řada z nás jsou bývalí anebo současní studenti gymnázia a tak máme i s některými z cizinců kamarádské vztahy. Prosby o vyfotografování se s některým z nás nebralo konce. Po skupinové fotce krojovaných, cizinců a organizátorů, chasa s cimbálkou odzpívala několik dalších kousků, aby mohla pokračující večer předat studentské kapele ŠaGa beat.
Věřím, že si pásmo jako výsledek činnosti kroužku lidových tradic získá přízeň spoluobčanů a příští představení si tedy již nenechají ujít. To mladí zájemci se nacvičováním v něm mohou zapojit do Projektu „Hustopeče v pohybu“ podporovanému Nadací Vodafone ČR. Ten chasa realizuje na základě úspěšně podané žádosti na prostředky z grantu V Pohybu. Více můžete sledovat na stejnojmenném facebookovém profilu.
Při setkání v duchu lidových tradic se těší,
Jan Blažek, předseda OS Hustopečská chasa